برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم

برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم

برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم
پیشگیری از معلولیت ها

برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم
 

بااستعانت ازپروردگارمتعال، برنامه ملی غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم درتمامی استان های کشور که دارای مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اتیسم می باشند، آغاز گردیده است.

در این برنامه، ضمن اطلاع رسانی و آگاه سازی گسترده در سطح استان های کشور در خصوص اختلال طیف اتیسم، تمامی کودکان 2 تا 5  ساله مراجعه کننده به پایگاه های غربالگری و تشخیص آن استان (مراکز روزانه آموزش و توانبخشی اختلالات طیف اتیسم)، توسط والدین و با راهنمایی مربیان و کارشناسان آموزش دیده از نظر احتمال دارا بودن علایم این اختلال، مورد سنجش و غربال (آزمون هیوا) قرار خواهندگرفت. سپس در صورت مشکوک بودن کودک به ابتلای این اختلال، توسط کارشناسان تخصصی آموزش دیده در این، مورد اجرای آزمون تشخیصی (گارس-2)،  قرار خواهند گرفت و در صورت قطعی شدن تشخيص، کودک به مراکز آموزش و توانبخشی اختلالات طیف اتیسم استان جهت مداخلات مرکز محور و خانواده محور، ارجاع خواهد شد.

با عنایت به اینکه خانواده به عنوان عامل مهمی در افزایش سطح مداخلات در این اختلالات به حساب می آید، این برنامه به عنوان برنامه ای خانواده محور در نظر گرفته شده و لذا پس از تشخیص قطعی اختلال طیف اتیسم برای تمامی خانواده هایی که دارای کودکان مبتلا این به این طیف می باشند، برنامه و بسته آموزشی تهیه شده به نام "روزنه"، ارایه می گردد، تا روند مداخلات در درون مرکز و نیز در درون خانواده همپای هم پیش رود. این بسته شامل 5 کتابچه آموزشی و اسباب بازی های هدفمند می باشد.

خصوصیات اصلی اختلال طیف اتیسم

خصوصیات اصلی اختلال طیف اتیسم با نشانه هایی در دو زمینه رفتاری مشخص شده اند که عبارتند از: 1. نقص در ارتباط اجتماعی و 2. رفتارها، علایق یا فعالیت های تکراری و محدود.

اصطلاح "طیف" به این موضوع اشاره دارد که علایم این اختلال، بسته به شدت آنها، سطح رشدی و سن تقویمی، بسیار متغیر هستند. اینک و دکان دارای طیف وسیعی ازاختلالات روان شناختی و پزشکی میباشند.تشخیص این اختلالات درسنین اولیه زندگی اهمیت دارد و مداخلات تاثیر بیشتری خواهند داشت.

علایم اختلال طیف اتیسم از حدود دو سالگی مشهود است. اما همیشه مدت زمانی طول می کشد تا خانواده و نیز فرد متخصص، اختلال را تشخیص دهد. با این که اختلال طیف اتیسم  مادام العمرهستند،  اما فرد مبتلا با آموزش های مستمر می تواند از زندگی طبیعی تری برخوردار شود. هر چقدر زودتر بتوان این اختلال را در یک کودک تشخیص داد، زودتر هم می شود از برنامه های درمانی برای کمک به این کودکان بهره برد و بعلاوه هر چه برنامه درمانی منظم تر و دارای ساختار دقیق تری باشد، می توان نتایج بهتری را بدست آورد.
 

پمفلت راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم
 

پمفلت راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم، حاوی اطلاعاتی با زبانی ساده و روشن جهت آگاهسازی و راهنمایی والدین و ارایه اطلاعات لازم در زمینه ویژگی ها و علایم هشدار دهنده وجود اختلال در کودک در سالهای اولیه عمر، روش های غربالگری، تشخیص و مداخلات بهنگام در زمینه این اختلال می باشد. این پمفلت به منظور تاکید بر اهمیت اطلاعات صحیح در خصوص این اختلال و نیز شروع مداخلات بهنگام با آموزش های مستمر جهت دستیابی فرد دارای اختلال به زندگی طبیعی تر و مستقل تر تدوین شده است.

در انتهای این پمفلت، آزمون غربال 10 سوالی با عنوان هیوا، درج شده است که والدین با پاسخگویی به سوالات آن می توانند علایم این اختلال را در کودک 2 تا 5 ساله خود بررسی نموده و در صورت وجود حداقل 3 مورد از آن علایم، جهت بررسی های تخصصی به متخصصین آموزش دیده در مراکز آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اتیسم تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور مراجعه نمایند.
 

  1. برای دریافت پمفلت راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم، اینجا را کلیک کنید.
  2. برای دریافت پرسشنامه غربالگری اختلال طیف اتیسم، اینجارا کلیک کنید.
  3. برای دریافت توضیحاتی پیرامون برنامه مداخلات خانواده محور در اختلال طیف اتیسم، اینجارا کلیک کنید.
  4. برای دریافت اطلاعات در مورد بسته آموزشی روزنه، اینجا را کلیک کنید.
  5. جهت دانلود کتابچه های 9 گانه راهنمای والدین دارای کودک اتیسم،  اینجا را کلیک کنید.
  6. برای دریافت آدرس پایگاه های غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم در سراسر کشور، اینجا را کلیک کنید.
۱۴ بهمن ۱۳۹۷ ۰۸:۴۷
پورتال سازمان بهزیستی کشور |
کد خبر : ۱۳۹,۱۴۲
کلیدواژه ها: پیشگیری از معلولیت ها