شریعتمداری در نشست صمیمی با نابینایان نخبه درروز جهانی عصای سفید:

برای جامعه دارای معلولیت بدون حضور و نظرخود افراد نباید تصمیم گیری شود / افراد دارای معلولیت باید اشتغال عزتمند داشته باشند

https://www.mcls.gov.ir/fa/news/171074
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی " امروز سه شنبه 23 مهر ( 15 اکتبر) هم زمان با روزجهانی نابینایان (عصای سفید) ،"محمدشریعتمداری "در دیداری صمیمی باجمعی از نابینایان نخبه ازنزدیک درجریان مشکلات آنان  قرار گرفت .
شریعتمداری دراین نشست  که  با حضور"مسعود پزشکیان" نایب رییس مجلس شورای اسلامی و "وحید قبادی دانا" رئیس سازمان بهزیستی کشور برگزار شد به آمار افراد دارای معلولیت و نابینایان کشوراشاره  کرد و گفت : امیدواریم بتوانیم درخصوص بررسی مشکلات  نابینایان ، جلسات  دقیق تر و شفاف تری با  حضور مسئولان برگزار کنیم.
وی حرمت نگه داشتن "عصای سفید"وپاسداری ازآن  را ضروری دانست و تاکید کرد : مسئولیت اجتماعی باید درکشورقانونی شود . 
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  تاکید کرد :  افراد دارای معلولیت در کشور باید برای امرار معاش خود اشتغال عزتمند داشته باشند . 
شریعتمداری  اشاره کرد : همواره  برای حل  مشکلات افراد دارای معلولیت  به ویژه نابینایان درکشور تلاش هایی انجام می شود تا  از توانمندی همه افرادی که درعرصه های  خاص فعالیت  می  کنند استفاده  شود.امروز می بینیم که جامعه پزشکی ما در زمینه کمک به نابینایان پیشتازند . 
شریعتمداری  دربخش دیگری از این نشست صمیمانه  به نامه جامعه  نابینایان به رییس جمهوردرسالهای اخیراشاره کرد و افزود: یکی ازمهم ترین خواسته ومطالبات نابینایان، مناسب سازی معابر ومتناسب سازی آن است .ازاین رو باید همه ساخت وسازها و شهرسازی به گونه ای باشد که  استاندرادهای لازم برای نابینایان رعایت شودتا شهری داشته باشیم که همه  معلولان بتوانند از آن استفاده  کنند.
وی  به ضرورت  دسترسی جامعه  نابینایان به منابع علمی اشاره کرد و گفت : شاهد قبولی 14 نابینا در رتبه کمتر ازهزار کنکور  بودیم.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  خاطر نشان کرد: بدون تردید نمی توان بارمسائل ومشکلات  جامعه  دارای معلولیت  را تنها بر دوش دولت  گذاشت  از این رو باید  ما به عنوان  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  زبان گویا  و چشم  بینای آنها  باشیم تا مسائل  آنها را به  دولت  و مسئولین  انتقال  دهیم.
دولت و مجلس برای رفع مشکل معلولان آماده اند 
وی با بیان اینکه  دولت و مجلس  برای رفع  مشکلات معلولان  آماده هستند   افزود: لازم است همین  جا از  دولت  و مجلس  به  دلیل  تصویب "قانون  جامع  حمایت از  حقوق  معلولان"  تشکر  کنم  .یکی  از  موفقیت ها ونکات مثبت  این  قانون این است  که  در آن همه  نظرات  جامعه  معلولان اعمال  شده  و  می  توان از آن به عنوان  یک  قانون  جامع  و ارزشمند  یاد کرد.
شریعتمداری  در  خصوص  بودجه تخصیصی  این  قانون تصریح  کرد:  امسال هزار و 100میلیارد تومان  برای اجرای قانون حمایت ازحقوق معلولان  در نظر  گرفته  شده است  که هنوز محقق  نشده  ولی به هیچ وجه نا امید نیستیم ،حتی  کمیته نظارتی برای اجرای این قانون به ریاست معاون اول رییس جمهور  تشکیل  شده است  که دبیرخانه  آن  نیز در سازمان بهزیستی دایر است.
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  درادامه با بیان اینکه ماموریت ما یک ماموریت ملی است نه  بخشی گفت : امروز در حوزه  فرهنگی جامعه  معلولان  دچار  نواقص کاستی  هایی هستیم که رسانه ملی می تواند درامرآگاه سازی و توانمندی جامعه  معلولان موثر باشد.
قانونی شدن مسئولیت اجتماعی
  وی به  مسئولیت اجتماعی اشاره  کرد و افزود: مسئولیت  اجتماعی  شرکت  ها  و بنگاهها  باید در کشور به قانون تبدیل  شود تا  همه احساس دین کنند  .من به عنوان وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اعلام می  کنم که  شرکتهای  زیر  مجموعه وزارت تعاون ، کارورفاه اجتماعی  با سازمان  بهزیستی درخصوص مسئولیت اجتماعی  تفاهم نامه امضا  کنند و بودجه  آن را به صورت شفاف اعلام  کنند تا همه دستگاه ها  مکلف به اجرای  آن باشند.
حضور نابینایان در مجلس  موجب اقبال عمومی می شود
شریعتمداری  در ادامه به اختصاص سهم  نابینایان در مجلس شورای اسلامی به عنوان  نماینده  جامعه  نابینایان  اشاره  کرد وگفت : این امر هنوز به  تصویب  نهایی  نرسیده است .به نظرمی رسد حضور نابینایان در مجلس موجب اقبال عمومی می شودچون کاری بزرگ  و ملی است .
وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی موضوع اشتغال معلولان را امری مهم  دانست و بیان  کرد: باید سهم  اشتغال معلولان در دستگاه ها  به ویژه آموزش وپرورش اعمال  شود تا بسیاری از آنها  مشغول به کار شوند.
وی  به تفاهم نامه میان  بهزیستی، معاونت تعاون وزارت تعاون  ،کارورفاه اجتماعی ، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون اشاره  کرد و آن را  قدمی در جهت ایجاد اشتغال در قالب تعاونی ها  دانست.
 
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۹:۵۳
کد خبر : ۱۷۱,۰۷۴
کلیدواژه ها: شریعتمداری ، عصای سفید ، نابینایان نخبه
  • دیدارصمیمی وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی با جمعی از نابینایان کشور 23مهر ماه 1398 16

  • دیدارصمیمی وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی با جمعی از نابینایان کشور 23مهر ماه 1398 15

  • دیدارصمیمی وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی با جمعی از نابینایان کشور 23مهر ماه 1398 14

  • دیدارصمیمی وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی با جمعی از نابینایان کشور 23مهر ماه 1398 13

۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۳۱
روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی |
کد خبر : ۱۷۱,۱۰۸
کلیدواژه ها: شریعتمداری ، عصای سفید ، نابینایان نخبه